потребление на вода, което често се среща в големите селски къщи. Системата в този случай става по-разклонена. Водопроводът в апартамент не винаги се случва с голям брой потребители.
Характеристики на избора на материал за тръби
Дълго време при производството на тръби се използват само метални тръби. Днес те постепенно се заменят с пластмаса, което се обяснява с многобройните предимства на такива тръби. При монтажа на тръбопровода се използват и PVC, металопластмаса. Използват се при инсталиране на нова водопроводна система и при подмяна на стара.
Материал за производство на тръби, техните свойства:
- Полиетиленови тръби - те са лесни за монтаж, по време на работа се използва заваряване. Срокът на експлоатация на продуктите може да достигне 50 години. Тръбите се различават по разумна цена. Основните недостатъци са ниската пластичност, нестабилността на високи температури. При монтаж на тръби за топла вода се използва по-скъп омрежен полиетилен.
- Металопластични продукти - експлоатационният живот може да достигне 30 години. Тръбите се огъват лесно и са устойчиви на корозия. Основният недостатък е нестабилността при повишени температури, максималната цифра достига 95 градуса.
- Полипропиленови тръби - характеризират се с гъвкавост, те ще издържат до 50 години. При организиране на топла вода трябва да се даде предпочитание на подсилени модели.
- метод на монтаж;
- възможността за извършване на работа със собствените си ръце;
- цена на материали, монтаж.
Методи за инсталиране на водопроводна система
В условия на ограничена площ, където е трудно да се поставят домакински уреди в банята, е по-предпочитано водоснабдяването да се инсталира по затворен начин. В този случай се извършва предварителна обработка на стените, където по-късно се полагат тръби. Този подход ви позволява да скриете наличието на тръби в стаята, те се намират под финишното покритие. Вътре в стените трябва да се монтират тръби от мед, металопласт, PVC с пресовани преходи.
Внимание! При монтаж на системи с разглобяеми връзки не се препоръчва вграден монтаж. Монтажът на някои видове фитинги, адаптери се извършва само по открит начин. Това осигурява постоянен достъп до тях в случай на нужда от ремонт.
Предимства на скрит монтаж:
- спестяване на използваемо пространство, възможност за поставяне на водопровод директно към стените;
- поддържане на естетичен вид - се постига чрез скриване на водоснабдяването под стенното покритие;
- запазване целостта на пластмасовите тръби в случай на пожар.
Недостатъци на метода:
- невъзможност за използване на стомана;
- висока цена;
- сложността на инсталацията при използване на постоянни връзки;
- необходимостта от ремонт след отстраняване на всяка неизправност на водопроводната система;
- рискът от повреда на водоснабдяването при пробиване на повърхността на стената;
- невъзможността за проверка, премахване на изтичането на водопроводната система.
Инсталирането на тръбопровод в стробоскопи има голям брой недостатъци. По принцип те са свързани с необходимостта от високи разходи при ремонта на стени. Процедурата по отстраняване на теч и подмяна на тръбопровод изисква значителни инвестиции.
Предимства на отворената инсталация:
- възможността за използване на тръби от различни материали;
- способността за бързо откриване на течове;
- лекота на монтаж, спестяване на време поради липсата на необходимост от преследване на стената;
- лекота на ремонт;
- възможност за свързване на допълнителна линия без нужда от ремонт.
Недостатъци на метода:
- ограничение на използваемата площ;
- риск от повреда на водоснабдяването в случай на пожар.
Внимание! Отвореният метод за монтаж на окабеляване има по-малко недостатъци. При избора на подходящ метод изчисленията трябва да се извършват предварително.
Характеристики на избора на инсталиране
Много бани са допълнително оборудвани с душ кабина, пералня, а в кухнята често се монтира съдомиялна машина. Това повишава изискванията към водоснабдителната система, нейната способност да издържа на повишени натоварвания. Пълноценно водно налягане се осигурява само при условие на непрекъснато функциониране на цялото оборудване. Планирането на проекта играе важна роля. При създаването на схема се вземат предвид много различни нюанси. При липса на подходящ опит трябва да се свържете с професионални дизайнери. Те ще ви помогнат да изберете правилната опция, ще ви препоръчат правилната схема.
Водопроводни схеми
При инсталиране на водоснабдителна система най-често се използват следните подходи:
- тройник инсталация;
- колекторно инсталиране.
Тези опции имат определени предимства и недостатъци. Изборът зависи от конкретната ситуация. При избора на схема на инсталиране трябва да се вземе предвид оформлението на апартамента.
Инсталирането на колектора осигурява налягане в цялата водоснабдителна система. Тази опция е идеална за големи пространства. В някои случаи се използват два метода едновременно.
Тройниково инсталиране
Най-често се използва тройната схема. Методът е използван при строителството на повечето стари и нови типови сгради. Главната тръба идва от щранга, консуматорите на студена вода са свързани към нея последователно с помощта на тройници. Горещите тръби са свързани по същия начин. Основният тръбопровод се използва като колектор, така че диаметърът му е най-голям.
Предимства на тройниковото инсталиране:
- рентабилност;
- лекота на монтаж.
недостатъци:
- невъзможността за спиране на водоснабдяването на отделен източник на прием на вода;
- намаляване на налягането на водата в системата при свързване на различни видове водопровод;
- спадане на температурата.
Ремонтът на много елементи изисква пълно спиране на водоснабдяването. При едновременното използване на няколко точки за прием на вода налягането се намалява. Когато пуснете горещия кран в кухнята, налягането в горещата тръба намалява и водата в душа става по-студена.
Тройниковата схема не се препоръчва за организиране на водоснабдяване на големи площи. Водата през дълга главна тръба ще достигне до водопроводните инсталации по-бавно. Всички връзки често не се виждат, което усложнява ремонта на водоснабдяването, има и трудности при определяне на зоната на теча.
Внимание! Когато създавате схема, трябва внимателно да разгледате всички детайли. Достъпът до тръбите трябва да бъде осигурен, без да се нарушава целостта на покритията.
Колекторно инсталиране
Схемата на колектора за разпределение на водоснабдителната система ви позволява да осигурите равномерно налягане на всяко разстояние от щранга. Тази опция е идеална за организиране на водоснабдяване в големи апартаменти и селски къщи, ако трябва да свържете голямо количество водопровод.
Водата тече от щранга към цилиндричен колектор с кранове. Всяко устройство е свързано чрез отделна линия.
Предимствата на колекторната схема:
- възможността за спиране на подаването на вода към един смесител;
- предотвратяване на воден чук;
- поддържане на постоянно ниво на налягане, независимо от броя на включените консуматори на вода;
- способността за незабавно откриване на течове;
- възможност за монтаж на тръби по скрит метод.
Недостатъците на схемата:
- неестетичен външен вид при използване на отворен метод;
- висока цена;
- сложността на работата.
Монтажът на колекторно инсталиране изисква определени умения и опит. На етапа на изготвяне на проекта възникват трудности. В апартаменти с централно водоснабдяване се изисква монтаж на 2 колектора. При свързване на щрангове се използват отделни тръби. Понякога на обектите се монтират електрически кранове, филтри, измервателни уреди. Електрическите кранове се задействат при откриване на течове, което ви позволява бързо да отстраните аварията.
Доста често се използва комбиниран метод, тази опция ви позволява да спестите много.
Етапи на работа
Процедурата за инсталиране се състои от следните стъпки:
- изготвяне на проект, избор на схема - тя трябва да посочи площта на къщата или апартамента, да посочи местата за монтаж на всички точки на потребление на вода,
- избор на материали, инструменти - отчитат се предпочитанията; препоръчително е да наемете оборудване, инструменти за монтаж със собствените си ръце.
При закупуване на материали се препоръчва да се увеличи тяхното количество с 10%, което ще помогне да се избегнат проблеми. Предпочитание трябва да се даде на качествени части, това трябва да се прави в специализирани магазини.
Монтаж на водопроводни тръби – правила
Когато инсталирате водопроводната система със собствените си ръце, трябва да се спазват следните правила:
- инсталирането се извършва от източник на вода (помпа, щранг, резервоар под налягане);
- задължителен монтаж на спирателни кранове, филтри;
- минимален диаметър на тръбата - от 2,5 см;
- оптималната височина на тръбопровода от пода е 15-20 см;
- монтаж на обсадни тръби през стени, тавани - ще осигури допълнителна защита.
Внимание! Спазването на правилата гарантира, че няма проблеми по време на по-нататъшната експлоатация на водопроводната система.
Често срещани грешки
Повечето грешки възникват на етапа на проектиране. Поръчването на проект от специализирани дизайнери ще помогне да ги избегнете. Всички тръби не трябва да преминават през един отвор.
Чистотата също е важна. Разположението на водоснабдяването в апартамента е придружено от образуване на мръсотия, която лети във всички посоки. Препоръчително е да затворите отворените краища на тръбите с тапи, което ще помогне да се предотврати навлизането на отпадъци в тръбата. Спазването на правилата избягва необходимостта от промиване на събраната площ. В случай на сериозни запушвания, готовият тръбопровод се демонтира.
Заваряването на пластмасови тръби също може да се превърне в проблем, ако има малки частици мръсотия върху тръбите, които трябва да бъдат съединени. Дори малко количество вода в зоната на запояване може да доведе до значително намаляване на качеството на връзката.
Проблеми могат да възникнат и при недостиг на клапани. Крановете трябва да се монтират на всеки щранг, пред всички устройства, където се подава вода. Канализационните и водопроводните тръби трябва да се монтират на разстояние една от друга. При полагане на водопроводни тръби под пода те трябва да бъдат изолирани, това ще помогне за намаляване на топлинните загуби.
При монтажа на ВиК системата трябва да се спазват всички стандарти, правила и изисквания.